‘’2.OLD HOUSE, NEW ART -(2.ESKİ EV ,YENİ SANAT) ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR SEMPOZYUMU’’ 1-7 Ekim tarihleri arasında Küçükyalı’daki eski Rum evlerinde gerçekleşecektir.

Bu yıl 2. Düzenlenecek olan ”Eski Ev Yeni Sanat” Sempozyum’unun amacı, İzmir‘in terk edilmiş, bir kenarda unutulmaya yüz tutmuş eski evlerini yeniden gündeme getirmek; yitirilmemesi, korunması gereken bir çok eski değer gibi onlara sahip çıkmaktır. Bu çok değerli evleri harabe olmaktan kurtarıp çevresiyle ve tarihiyle bir bütün olarak yaşatılmasını sağlamaktır. İzmir’in gerçek sahipleri olarak, bu evlerin yaşadığını görmek tüm İzmirlileri mutlu edecektir.

Düzenlenecek 2.”Eski Ev Yeni Sanat’‘ etkinliğinde amaç bu sempozyumu gelenekselleştirmek ve bu evlerin restorasyon aşamaları sabır, emek ve zaman istediğinden, konuya duyarlı kişilerin ve kurumların dikkatini çekerek onları bu tarihi dokunun korunmasına katkı sağlamaları için ceraretlendirmektir.

Sempozyumun koordinatörlüğünü üstlenen Tuncay TOPCU yaptığı açıklamada; ”Bu çalışmalar ne kadar zahmetli olsa da bireysel, toplumsal ve evrensel kazançlar getireceğine olan inanacımızın daha çok kişi tarafından paylaşılacağına, üreteceğimiz eserlerle değişimin ve gelişimin tüm hızına rağmen, yerel ve evrensel tarihimize bir saygı duruşunda bulunacağımıza inanıyoruz.” diyor.

Bu etkinlikte ”YENİ SANAT”ı kullanmaktaki amaç; kontrolsüz bir şekilde değişen ve gelişen çevreyi, kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerlerle uyumlamaktır.

Tarihi Rum Evlerinin ayakta kalmak için direndiği Küçükyalı semtinde, koruma altına alınmış ve ikisi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarihe Saygı/ Yerel Koruma ödülü almış üç Rum evi ve bu evlerinde içinde bulunduğu sokak çalışma ve konaklama alanı olarak seçilmiştir. Ayrıca restorasyonu tamamlanmamış diğer bir Rum evi sanatçıların çalışma alanı olarak kullanılacaktır.

Her şeyin büyük bir hızla değiştiği çağdaş dünyamızda, eskiye ait değerlerin korunması, bu konuda yapılan restorasyon ve tadilat çalışmaları için bütün resmi ve özel kurumların bürokratik işlemleri hızlandırmasını ve destek sağlamalarını amaç ediniyoruz.

Yapılan çalışmalar 8 Ekim Pazartesi (sokak sergisi olarak)141. ve 133. sokakların kesiştiği meydanda 30 Ekim Çarşamba Günü’ne kadar sergilenecektir. Yapılan çalışmaları ve sergiyi izlemek isteyenler mahalle bakkalı Selçuk’tan anahtarı alıp sergiyi izleyebilirler.

Koordinatörlüğünü Tuncay TOPCU ve Reyhan ABACIOĞLU gerçekleştirmektedir.

2.ESKİ EV YENİ SANAT ULUSLARARASI RESİM SERGİSİ
8-30 EKİM
Adres: 133 sok no :8 Küçükyalı -İZMİR
Haftanın hergünü 10:00-18:00

KATILIMCI SANATÇILAR

1. Cemal DEMİR (ressam)
2. Danielo NOVELLO(heykeltraş) İTALYA
3. Demet BARLAS (ressam)
4. Elisa FRANZOİ (heykeltraş)
5. Enis AKTAŞ (ressam)
6. Harald KASTLUNGER(ressam)İTALYA
7. Kirsten BALLISAGER(ressam)DANİMARKA
8. Kevin JACKSON (ressam) İNGİLTERE
9. Mishiko MAKHARADZE (ressam) GÜRCİSTAN
10. Mustafa HORASAN(ressam)
11. Oliver Von Feistmantl(ressam) AVUSTURYA
12. Orhan UMUT(ressam)
13. Patrizia NOVELLO(ressam)İTALYA
14. Reyhan ABACIOĞLU(ressam)
15. Selahattin YILDIRIM (ressam)
16. Sema BARLAS (ressam)
17. Tuncay TOPCU (ressam)
18. Tarık GÖK (fotoğrafçı)
19. Tülay ÇELİKEL (heykeltraş)
20. Vitus Volfsteiner(ressam)ALMANYA

DANIŞMAN:
Y.Mimar Restorasyon Uzm.:Semra EMEK
Mimar: Hale BALCIOĞLU

Konuk olarak Sinemacı Yazar Durmuş AKBULUT katılacaktır.

ADRES: 141 Sokak, No:26/A Küçükyalı/İZMİR
TEL:(532) 6652994
EPOSTA: ttopcu79@yahoo.com

No Comments