Genco Erkal’ın 35 Yıllık Nâzım Hikmet Serüveni Tiyatro Sahnesine Taşınıyor

Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunu “KEREM GİBİ – Nâzım Hikmet’le 35 Yıl”, Efes Pilsen sponsorluğunda, Muammer Karaca Tiyatrosu´nda, 5 Mart’ta başladı. Her sezon yeni oyunlarıyla gündemi etkileyen, bu sezon 200. kez sahnelenen Sivas ’93 belgesel oyunu ile Madımak Otel’de yaşananları hatırlatan, Marx’ın Dönüşü oyunu ile kapitalist sistemi kriz dönemi sorgulayan Genco ERKAL, “KEREM GİBİ – Nâzım Hikmet’le 35 Yıl” oyunu ile tiyatro sahnesinde Nâzım Hikmet’in şiir dünyasından izlenimleri; ozanın yaşamı, şiirleri ve görüntüleri aracılığıyla anlatıyor.

Genco Erkal, belgesel-tiyatro ve şiiri buluşturarak, seyircileri Nâzım Hikmet’in şiir dünyasında bir gezintiye çıkartıyor…

Genco Erkal’ın yönetip, oynayacağı, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden oluşan tek kişilik oyunda, Nâzım Hikmet’in gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, XX. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından birinin yaşamı belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel bir destana dönüşüyor.

Oyun aynı zamanda 1975 yılında, ülkemizde ilk şiir-tiyatro deneyimini gerçekleştiren Genco Erkal’ın Nâzım Hikmet’le 35 yıllık yolculuğuna da tanıklık ediyor. 1975 yılında Nâzım Hikmet’in “Kerem Gibi” oyununu uyarlayan Genco Erkal’ın, Nâzım Hikmet’le geçen 35 yıllık serüveninden etkinlik görüntüleri de yer alıyor.


Genco Erkal’ın tiyatroda “Kerem Gibi”yle başlayan Nâzım çalışmaları, 1981’de “Her Gün Yeni Baştan” ve 1990’da “Merhaba” ile sürdü. Daha sonra Mehmet Ulusoy’la birlikte gerçekleştirdiği “Sevdalı Bulut” ve Genco Erkal’ın 17 yıldır sürekli oynadığı -Dostlar Tiyatrosu klasiği olan- “İnsanlarım” adlı oyunlar geldi. Arada İstanbul Tiyatro Festivali’nde Nazım’ın 100. doğum yılı için sahnelediği “Nazım’a Armağan” yer aldı.

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet çalışmaları, sadece Türkiye’de değil New York’tan Sydney’e, Toronto’dan Selanik’e, Berlin’e ve Paris’e uzandı. Türkçe dışında Fransızca ve İngilizce olarak sürdü. Nâzım Hikmet’in dizeleri ve Fazıl Say’ın müziği ile yaşam bulan Nazım Hikmet Oratoryosu’nda, Genco Erkal şiirleri anlatıcı olarak seslendirdi.

genco-erkal-in-nazim-hikmet-yolculugu-kerem-2123562_8985_o

“1902´de doğdum
doğduğum şehre dönmedim bir daha
geriye dönmeyi sevmem
üç yaşımda Halep´te paşa torunluğu ettim
on dokuzumda Moskova´da komünist Üniversite öğrenciliği
kırk dokuzumda yine Moskova´da Tseka-Parti konukluğu
ve on dördümden beri şairlik ederim
kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir
ben ayrılıkların
kimi insan ezbere sayar yıldızların adını
ben hasretlerin
hapislerde de yattım büyük otellerde de
açlık çektim açlık grevi de içinde ve tatmadığım yemek yok gibidir
otuzumda asılmamı istediler
kırk sekizimde Barış Madalyasının bana verilmesini verdiler de
otuz altımda yarım yılda geçtim dört metre kare betonu
elli dokuzumda on sekiz saatta uçtum Prag’dan Havana´ya …………………..”

24 ŞUBAT Saat 20:30
FUAR İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ
BİLGİ: 464 76 95  GİŞE: 497 10 76
BİLETLER: İSMET İNÖNÜ GİŞE, KARŞIYAKA PAN KİTABEVİ,
ALSANCAK-KARŞIYAKA D&R

Grup indirimi için iletişim telefonu: 0 554 587 25 66

Oyun Hakkında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık ve Dramaturgi bölümü öğrencisi Bahar Akpınar’ın yazısı için TIKLAYINIZ.

One Comment

  • enise
    03 Şubat 2011

    pardon acaba kerem gibi 25 şubat cuma günü izmirin herhangi bir yerinde oynayacak mı? narlıdere urla veya buca gibi… brni bilgilendirirseniz mutlu olurum