Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konak Belediyesi işbirliği ile Prof.Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi‘nde törenle açıldı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen törene katılan CHP Genel Başkanı Baykal, açılışa çok yoğun bir katılımın gerçekleştiğini belirterek, bir kültür sanat merkezinin açılışında böyle bir coşkunun ancak İzmir’de yaşanabileceğini belirtti. Müjdat Gezen’in sanat ve kültür eğitimini kendi olanaklarıyla üstlenerek, geçmişte Ankara Devlet Konservatuvarı’nın yaptığı görevi yerine getirdiğini, bu girişimi İzmir’e taşıma kararına İzmirliler’in coşkuyla yanıt verdiğini kaydetti.

tartaaç

Baykal, açılış törenine katılan gazeteci Uğur Dündar‘ın, Müjdat Gezen’in Vefa Lisesi’nden arkadaşı olduğunu ve böyle bir günde yalnız bırakmayarak dostluğunu gösterdiğini belirterek, “Aralarındaki dostluğu kıskançlıkla izliyorum. Herkesin birbirinin kuyusunu kazdığı bu dönemde birbirlerine böylesine dostluk ve sevgi duygularını taşımaları dolayısıyla yürekten kutluyorum” dedi. Baykal, törene katılan gazeteci Yılmaz Özdil‘in de “fanatiği olduğu bir yazar” olduğunu dile getirdi. Baykal, konuşmasında şunları kaydetti:“Hepimizin paylaştığı bazı şeyler var. Hepimiz bu gidişe ayak uyduramayan insanlarız. Türkiye’nin halinden durumundan memnun olmayan insanlarız. Her birimiz değişik plaftormlarda bunu anlatmaya çabalıyoruz. Hepimizin amacı ortak, iyi, dürüst bir Türkiye istiyoruz. Hepimiz sanatın, kültürün saygı gördüğü, alın terinin, emeğin saygı gördüğü, gerçek hukukun işlediği, insanların kendilerini tam bir özgürlük içinde hissettiği, kimsenin kimliğinden dolayı ayrıştırılmadığı, suçlanmadığı ama insanların kimliklerine göre devlet gücüyle ayrıştırılmaya zorlanmadığı bir Türkiye istiyoruz.”

Törende konuşan sanatçı Müjdat Gezen, doğma büyüme İstanbullu olmasına rağmen İzmir seyircisi tarafından tanındığını, kurduğu okulu buraya bir vefa borcu olarak getirdiğini söyledi. Gazeteci Uğur Dündar ise İzmir’e geldiğinde kendisini evinin bahçesinde aile bireyleriyle yürüyormuş gibi hissettiğini belirtti. Baykal’a törende Altay Kulübü tarafından hazırlanan forma hediye edildi. Açılış kurdelesi, yoğun kalabalık nedeniyle bina dışında, konuşma platformunun üzerinde kesildi.

CHP Genel Başkanı Baykal’ın tören alanına gelişinde bir grup Altay taraftarı tezahüratta bulundu, Baykal’ın konuşması sırasında da “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları attı. Baykal, “Altay taraftarını siyasal sorunlara da sahip çıkar görmek beni çok mutlu etti” dedi.

Konak Belediyesi’nin katkılarıyla açılan İzmir’in ilk özel konservatuvarı Prof. Dr.Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi’nin 2’nci ve 3’ncü katlarında eğitim verecek. 6-16 yaş arası branş dersleri yaratıcı drama, piyano, gitar, dans bölümlerini kapsayacak. Bunun dışında yetişkinler için 2 yıllık konservatuvar da eğitim verecek.

Prof. Dr. Özdemir Nutku, Prof. Dr. Hülya Nutku tiyatro hocaları arasında. Al Pacino, Marlon Brando, Paul Newman gibi Amerikalı sanatçıların mezun olduğu Actor Studio’nun noktası olarak da eğitim verilecek. Her 17 yaş ve üzeri için tiyatro eğitim verilen akşam okulu olacak.Kapasitenin 500-600 öğrenciye ulaşması bekleniyor. Okula burslu öğrenciler de alınacak. Konak Belediyesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi ortaklaşa karar verip yetenekli gençlere burs verilecek. İzmirli yeteneklerin önü daha da açılacak.

aç4

Merkeze destek veren, sanatçı bir aileden gelen Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da “Varlıklarını çalışmalarıyla ve sorumluklarıyla ispatlamış tüm sivil toplum örgütleri ve ilgili kuruluşlarla dayanışmalarımız sürecektir. Ortak akıl ve birlikte gerçekleştirme anlayışımızdaki samimiyetimiz devam edecektir” dedi.

ADRES: Kıbrıs Şehitleri Caddesi No: 12 Kat:5 Alsancak / İzmir
TELEFON: (0232) 422 52 36 – 463 43 46
Faks: 422 68 07
E-POSTA : kultursanat@konak.bel.tr

Haber Konak Belediyesinin web sitesinden alınmıştır.

55 Comments

 • nurdan
  21 Şubat 2011

  kızımın en büyük hayali ve kalbi temizmiş…hep tiyatro okucam diyodu ama maalesef izmirde adamaklıllı sanat merkezleri olmadığından hep hevesi kursağında kalıyodu.kalbi temizki müjdat gezen izmirdede sanat okulu açtı..tek kelimeyele süper ötesi yarın ilk işimiz gitmek oraya

 • nurdan
  21 Şubat 2011

  kızım adına çok mutluyum..tiyatro onun için hayatta yapmak istediği birşey.ama ben izmirde adam gibi sanat merkezi olmadığından destekleyemedim hiç…ama yarın ilk işimiz müjdat gezen sanat okuluna gitmek..büyüksün müjdat hoca..

 • 14 Ağustos 2011

  sanat merkezin ücretleri ne kadar yoksa bedavamı ?

 • ceren
  17 Aralık 2011

  ben bu tiyatro salonuna yazılacağım ve eğitim kaç ay sürüyor merak ediyorum ve toplam ücreti ne kadardır bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler 🙂

 • Gözde
  30 Ocak 2012

  Bende kursa gıtmek ıstıyorum . Daha sonra hayallerım var onlar mutlaka gerceklestırmek ıstıyorum . Bu egıtımın suresını ve fiyatını öğrenebılır mıyım ?
  Şimdiden tesekkurler .