Karabağlar Belediyesi, ilçenin en büyük sorunlarından biri olan sahipsiz sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi için çalışma başlattı. İlçede 40 binin üzerinde sokak hayvanı olduğunu belirten Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, “Bunların yüzde 60’a yakını cins, önemli bir bölümü de melez. Hayvan edinmek isteyenleri, Uzundere’deki Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne davet ediyoruz. Böylece sokak hayvanlarını yuvaya kavuşturacağız” dedi.

Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün, Uzundere 3962 / 30 Sokak’ta bulunan müdürlüğün, barınakları, ameliyathaneleri ile modern bir hizmet verdiğini belirten Başkan Kürüm, sokak hayvanlarının önemli kent sorunlarından biri olduğunu söyledi. Bu konuda vatandaşlardan önemli şikayetler aldıklarını belirten Kürüm, şunları söyledi:

BAKAMAYACAĞINIZ HAYVANI EDİNMEYİN

“İlçemizde 40 binin üzerinde sokak hayvanı var. Yüzde 60’a yakını cins, önemli bir bölümü de melez. Aileler, kedi köpek alıyor. Ancak bir süre sonra sıkılıp sokağa bırakıyor, sokak hayvanları popülasyonu artıyor. Bakamayacağı hayvanı kimsenin edinmemesi gerek, vatandaşlarımız daha dikkatli ve vicdanlı olmalı. Uzundere’deki Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli ekiplerimiz, sabahtan akşama kadar kısırlaştırma, aşılama, bakım ve tedavi yapıyor. Ancak yasa, ‘al bakımını yap, yerine bırak’ diyor. Yerine bıraktığımızda ise hayvan popülasyonunun yoğunluğu nedeniyle halkımız rahatsız oluyor. Biz de sahiplendirme kampanyası başlattık.”

ALO PATİ HATTI

Doğaya bırakmak zorunda kaldıkları hayvanların isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak verileceğini belirten Başkan Kürüm, buradan sahiplenilen sokak hayvanlarının ömür boyu aşı ve tedavilerinin ücretsiz olarak yapılacağını söyledi. Karabağlar Belediyesi’nin internet ana sayfasında oluşturulan “Alo Pati” hattı linki üzerinden de bilgilendirme yapılacağını belirten Kürüm, “271 02 50 nolu telefondan veteriner hizmetleri müdürlüğüne ulaşılabilir, bilgi alınabilir. Vatandaşlarımız müdürlüğümüzü ve barınakları ziyaret edebilir” dedi.

Editor

No Comments