Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ilk üniversite tiyatro topluluğu olan İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu (İOTT) 1981 yılında Ege Üniversitesi’nde kuruldu. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin’nün kurulmasıyla topluluk üniversitemiz bünyesine geçti.

Topluluğumuz üniversite öğrencilerinin üretken yaşamda yerlerini alma, birey olma ve kendilerini geliştirme çizgisinden ayrılmayarak, bilimsel, deneysel ve araştırmacı bir tiyatro anlayışıyla çalışmaktadır.

Topluluk her yıl yeni üyelerin katılımıyla genel oyunculuk,sahne,diksiyon ve ses çalışmalarının dahil olduğu eğitim çalışmalarına başlar.Bu süreçte eş zamanlı olarak eski üyelerimiz topluluğun çalışma sisteminde önemli bir yeri olan birimlerde çalışmalarını sürdürürler.Eğitim çalışmaları devamında birimlerde teorik ve pratik çalışmalar yapılır.Bunlar doğrultusunda oyun hazırlanır ve çeşitli sahnelerde sergilenir. Bunun paralelinde dünya tiyatro tarihi üzerine seminer çalışmaları yapılır.

Topluluk, yönetim kurulu ve genel kurul olarak iki ana kuruldan oluşur. Birimleşme sistemi, teknik birim ( dekor, ışık-müzik-efekt, kostüm ve makyaj birimi), halkla ilişkiler ve şenlik birimi,eğitim birimi ile arşiv-kütüphane biriminden oluşmaktadır.Topluluğun devamının, bilgi aktarımının sağlanmasında ve teatral bilginin geliştirilmesinde birimleşmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Topluluğumuz şuana kadar 3 defa Kısa Oyun Günleri ve 13 defa Üniversitelerarası Tiyatro Şenliği düzenlemiştir. Bu sene 14.sünü düzenleyeceğimiz Üniversitelerarası Tiyatro Şenliği ile birlikte topluluğun üretimlerini dışarı açmayı amaçlamaktır.

Oyunun tam adı: Jean Paul Marat’nın Takip Edilip Öldürülmesinin Charenton Akıl Hastanesinde Marquis de Sade Yönetiminde Akıl Hastaları Tarafından Canlandırılması

Tarih: 6 Mayıs 2016
Yer: Sabancı Kültür Sarayı
Saat: 20.00
Iletisim: 0541 837 70 32

Cuma 6 Mayıs 2016, -
KÜLTÜR SANAT

Editor

No Comments