Aslında ”Yavaş Şehir ne değildir?” sorusuna verilebilecek cevaplar bu ütopya gibi görünen ama gerçekleştirilmiş örnekleri bulunan projeyi anlamakta daha etkili bir yol olabilir.

izmir-seferihisar

Birçok yerde okuyabileceğiniz resmi kayıtları aktarmak istemiyorum. Madde madde kriterleri sıralamak bu projeyi matematiksel bir denklem havasına sokuyor ki bu haksızlık olur. Kriterler resmi görevlilerin alanına giriyor. Ben daha çok Cittaslow/Yavaş Şehir oluşumunun sosyal ve yaşamsal boyutuyla ilgileneceğim.

Küçük bir kasaba düşleyin; doğası bozulmamış, dev marketlerde bir ekmek alabilmek için kuyrukta bekleyen insanlar yok, korna sesleriyle uyanmıyorsunuz. Hayatınız koşuşturarak geçmiyor. Yediğiniz içtiğiniz herşey yaşadığınız yörenin doğal ortamında sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. Pizza ya da hamburgerle değil doğru düzgün yemeklerle besleniyorsunuz. Arabaya değil bisiklete biniyorsunuz. Çevre kirliliği yok. Gürültü patırtı yok. Etrafınızda gözü rahatsız eden bir yapılaşma yok.

Herşeyin hızıyla değer kazandığı günümüzde gerçekten ütopya gibi ya da şehir hayatından bezmiş çoğunluğun emeklilik hayali gibi bir proje.

Muhtemelen sanayi toplumunun insanı robotlaştıran, üretim yerine tüketimi dayatan ve dünyanın kaynaklarını hızla yokeden yapısına bir tepki olarak kurtarılmış bölgeler yaratmayı hedefleyen bir proje.

cittaslow

Seferihisar bu projenin kriterlerine ne kadar uyuyor bilemiyorum ama en azından Yavaş Şehir ünvanını almayı hedeflemesi dahi önemli.

Yaklaşık on gündür Seferihisar‘dayım. İlk gün biraz sıkıntılı geçse de gece yolun ortasında gördüğüm zıplayıpduran kurbağa keyfimi yerine getirmeye yetmişti. Doğduğum yer de buraya benzerdi eskiden. Yaz geceleri yollarda kurbağalar, kanal yengeçleri ve koşuşturan kirpiler… Havada narenciye kokusu… Şimdilerde bahçeler kat karşılığı satılık, nüfus gereksizce arttı. Yüksek bir miktarda göç aldı, kimse kimseyi tanımıyor orada. Ne kurbağa kaldı ne yengeç, heryerden yol geçiyor. Bütün bunlar on yıl gibi kısa bir sürede oldu. Bu süreci gören birisi olarak Yavaş Şehir projesinin değerini ve önemini anlamamak mümkün değil.

Seferihisar’ın bu önemli sınavında başarılı olmasını ve daha başka beldelerimizin de bu projeye dahil olabilmesini diliyorum. İlerleme adına herşeyimizi kaybetmeye yüztuttuğumuz günümüzde birşeylerin korunabilmesi çok önemli. Hala göçebeliğin izlerini taşıyan bir toplumuz, bu nedenle belki yaşadığımız yerlere önem vermemiz gerektiğini ormanlarımızı, yeşil alanlarımızı, tarım alanlarımızı kaybettiğimizde anlamaya başlıyoruz.

One Comment

  • golatar
    25 Ocak 2010

    erzincan bence en guzel yavaş şehirlerden biri